رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، با بر شمردن صدمات ناشی از افراط در استفاده از لوازم آرایشی، به خانم ها توصیه کرد در مصرف این محصولات احتیاط کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایفدونا، دکتر مصطفی اسماعیلی اظهارداشت: درست است که ما به عنوان نهاد حاکمیتی بر تولید و واردات فرآورده های آرایشی و بهداشتی نظارت داریم اما باید اذعان کنیم که برخی خانم ها در آرایش صورت خود افراط می کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از رژ لب در بین خانم ها افزایش یافته است، ادامه داد: واقعیت این است که این فرآورده آرایشی مواد مضر زیادی همچون فلزات سمی سنگین سرب، کادمیوم، جیوه و آنتیموان در خود دارد.

اسماعیلی افزود: وقتی رژ لب برای ساعت های طولانی روی لب باقی می ماند ممکن است به طور ناخواسته و در اثر خوردن یا آشامیدن مواد غذایی، بلعیده شود که نتیجه آن تماس بدن با مواد سمی است.

وی گفت: عناصر مذکور به  عنوان مواد اولیه رژ لب ها، موم، روغن، الکل و رنگ است که از آلاینده های معمول زیست محیطی هستند.

اسماعیلی افزود: این مواد مضر در محصولات آرایشی وجود دارد و به مرور زمان در بدن تجمع و باعث بروز مسمومیت می شود.

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو  تصریح کرد: گرچه سرب جزء سازنده رژ لب نیست اما آن با هدف تثبیت کنندگی رنگ، تولید رنگ قرمز در ترکیباتش استفاده می شود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: متاسفانه قوانین مربوط به محصولات آرایشی حد مجاز معینی از غلظت فلزات سمی را به عنوان ناخالصی در محصولات آرایشی ارائه نداده است.

وی ادامه داد: همواره توجه بر این است که میزان سرب بیشتر ۱۰ppm نباشد؛ مصرف کادمیوم  هم به هر مقداری در مواد آرایشی ممنوع شده است.

اسماعیلی تاکید کرد: همچنین استفاده بیش از حد این مواد می توانند موجب انواع سرطان ها در اثر تجمع زیاد این فلزات در بدن شود.

وی گفت: سرب می تواند از طریق مادر و از راه جفت وارد بدن جنین شود و اثراتی مانند مرگ جنین و زایمان نارس را به همراه بیاورد.